Co robić na wypadek śmierci?
Śmierć bliskiej osoby to zawsze wydarzenie przejmujące, wówczas nie myślisz o wielu sprawach związanych z formalnościami koniecznymi do pochówku. Dowiedz się, co musisz zrobić w przypadku śmierci osoby z rodziny.
Pierwsze dokumenty
Karta zgonu – jest to podstawowy dokument, którego będziesz potrzebować do załatwienia wszystkich spraw związanych z organizacją pogrzebu. Kartę zgonu wystawia lekarz w szpitalu, jeśli śmierć nastąpiła w domu zrobi to lekarz pogotowia ratunkowego, które musisz wezwać telefonicznie.
Telefonicznie ustalamy z pracownikiem zakładu Adwentus tel./22/774-53-21 termin przewiezienia ciała osoby zmarłej ze szpitala, domu bądź zakładu medycyny sądowej do chłodni zakładu.
Akt zgonu – to kolejny z dokumentów niezbędnych do załatwienia pochówku. Aby go uzyskać, musisz udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego ze względu na miejsce zgonu osoby zmarłej. Dla jego uzyskania powinieneś mieć ze sobą własny dowód osobisty, kartę zgonu i dowód osobisty zmarłego. Akt zgonu umożliwia staranie się o zasiłek pogrzebowy, wypłatę ubezpieczenia na życie a także załatwienie wszelkich spraw związanych z pochówkiem.
Kierujemy się do biura zakładu Adwentus, pracownik zakładu pomoże ustalić wszystkie szczegóły związane z zorganizowaniem pogrzebu (data pogrzebu bądź kremacji, cmentarz, kwatera pochówku, wybór trumny bądź urny przy kremacji, nekrologi, tabliczki, kwiaty, oprawa muzyczna, ubiór, wystawienie w kaplicy zakładu, konsolacji dla rodziny po ceremonii pogrzebowej). O czym koniecznie należy pamiętać?
Nabożeństwo żałobne – uroczystość taka może odbywać się w świątyni lub kaplicy zakładu, należy zatem dokonać jej wyboru odpowiednio wcześniej.
Przygotowanie zmarłego do pogrzebu – tym również zajmą się odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie pogrzebowym.
rozwieszenie nekrologów – otrzymane w zakładzie pogrzebowym nekrologii warto rozwiesić w okolicy zamieszkania osoby zmarłej.
Płatność za tego rodzaju usługi możesz uiścić samodzielnie, wiele osób decyduje się również na przekazanie zakładowi pogrzebowemu zasiłku pogrzebowego, który jest wypłacany przez ZUS ( pod warunkiem, że w chwili śmierci zmarła osoba była ubezpieczona).